FIFA world cup 2014 schedule

The 2014 FIFA World Cup is an international football tournament taking place in Brazil from 12 June to 13 July 2014. The 32 national teams involved in the tournament together are scheduled to play a total of 64 matches which include 48 group stage matches, 8 Round of 16 matches, 4 quarter-final matches, 2 semifinals, 1 match for the third place and the final match. Rest days were allocated during the various stages to allow players recovery during the tournament.[1][2]

All times listed below are in Brasília official time (UTC−3).[nb 1]

Matches

List of scheduled matches for the 2014 FIFA World Cup by stage showing date, time and venue
DayTimeVenueStageTeam 1ResultTeam 2
Thursday
12 June
Preliminary events
15:15 Arena de São Paulo Opening Ceremony[7]
First round of group stage matches
17:00 Arena de São Paulo Group A Brazil  3–1  Croatia
Friday
13 June
13:00 Arena das Dunas Mexico  1–0  Cameroon
16:00 Arena Fonte Nova Group B Spain  1–5  Netherlands
19:00 Arena Pantanal Chile  3–1  Australia
Saturday
14 June
13:00 Estádio Mineirão Group C Colombia  3–0  Greece
22:00 Arena Pernambuco Ivory Coast  2–1  Japan
16:00 Estádio Castelão Group D Uruguay  1–3  Costa Rica
19:00 Arena da Amazônia England  1–2  Italy
Sunday
15 June
13:00 Estádio Nacional Group E Switzerland   2–1  Ecuador
16:00 Estádio Beira-Rio France  3–0  Honduras
19:00 Estádio do Maracanã Group F Argentina  2–1  Bosnia and Herzegovina
Monday
16 June
16:00 Arena da Baixada Iran  0–0  Nigeria
13:00 Arena Fonte Nova Group G Germany  4–0  Portugal
19:00 Arena das Dunas Ghana  1–2  United States
Tuesday
17 June
13:00 Estádio Mineirão Group H Belgium  2–1  Algeria
19:00 Arena Pantanal Russia  1–1  South Korea
Second round of group stage matches
16:00 Estádio Castelão Group A Brazil  0–0  Mexico
Wednesday
18 June
19:00 Arena da Amazônia Cameroon  0–4  Croatia
16:00 Estádio do Maracanã Group B Spain  0–2  Chile
13:00 Estádio Beira-Rio Australia  2–3  Netherlands
Thursday
19 June
13:00 Estádio Nacional Group C Colombia  2–1  Ivory Coast
19:00 Arena das Dunas Japan  0–0  Greece
16:00 Arena de São Paulo Group D Uruguay  2–1  England
Friday
20 June
13:00 Arena Pernambuco Italy  0–1  Costa Rica
16:00 Arena Fonte Nova Group E Switzerland   2–5  France
19:00 Arena da Baixada Honduras  1–2  Ecuador
Saturday
21 June
13:00 Estádio Mineirão Group F Argentina  Match 27  Iran
19:00 Arena Pantanal Nigeria  Match 28  Bosnia and Herzegovina
16:00 Estádio Castelão Group G Germany  Match 29  Ghana
Sunday
22 June
19:00 Arena da Amazônia United States  Match 30  Portugal
13:00 Estádio do Maracanã Group H Belgium  Match 31  Russia
16:00 Estádio Beira-Rio South Korea  Match 32  Algeria
Monday
23 June
Third round of group stage matches
17:00 Estádio Nacional Group A Cameroon  Match 33  Brazil
17:00 Arena Pernambuco Croatia  Match 34  Mexico
13:00 Arena da Baixada Group B Australia  Match 35  Spain
13:00 Arena de São Paulo Netherlands  Match 36  Chile
Tuesday
24 June
17:00 Arena Pantanal Group C Japan  Match 37  Colombia
17:00 Estádio Castelão Greece  Match 38  Ivory Coast
13:00 Arena das Dunas Group D Italy  Match 39  Uruguay
13:00 Estádio Mineirão Costa Rica  Match 40  England
Wednesday
25 June
17:00 Arena da Amazônia Group E Honduras  Match 41   Switzerland
17:00 Estádio do Maracanã Ecuador  Match 42  France
13:00 Estádio Beira-Rio Group F Nigeria  Match 43  Argentina
13:00 Arena Fonte Nova Bosnia and Herzegovina  Match 44  Iran
Thursday
26 June
13:00 Arena Pernambuco Group G United States  Match 45  Germany
13:00 Estádio Nacional Portugal  Match 46  Ghana
17:00 Arena de São Paulo Group H South Korea  Match 47  Belgium
17:00 Arena da Baixada Algeria  Match 48  Russia
Friday
27 June
Rest day
Saturday
28 June
Knockout stage matches
13:00 Estádio Mineirão Round of 16 Winner Group A Match 49 Runner-up Group B
17:00 Estádio do Maracanã Winner Group C Match 50 Runner-up Group D
Sunday
29 June
13:00 Estádio Castelão Winner Group B Match 51 Runner-up Group A
17:00 Arena Pernambuco Winner Group D Match 52 Runner-up Group C
Monday
30 June
13:00 Estádio Nacional Winner Group E Match 53 Runner-up Group F
17:00 Estádio Beira-Rio Winner Group G Match 54 Runner-up Group H
Tuesday
1 July
13:00 Arena de São Paulo Winner Group F Match 55 Runner-up Group E
17:00 Arena Fonte Nova Winner Group H Match 56 Runner-up Group G
Wednesday
2 July
Rest days
Thursday
3 July
Friday
4 July
17:00 Estádio Castelão Quarter-finals Winner Match 49 Match 57 Winner Match 50
13:00 Estádio do Maracanã Winner Match 53 Match 58 Winner Match 54
Saturday
5 July
17:00 Arena Fonte Nova Winner Match 51 Match 59 Winner Match 52
13:00 Estádio Nacional Winner Match 55 Match 60 Winner Match 56
Sunday
6 July
Rest days
Monday
7 July
Tuesday
8 July
17:00 Estádio Mineirão Semi-finals Winner Match 57 Match 61 Winner Match 58
Wednesday
9 July
17:00 Arena de São Paulo Winner Match 59 Match 62 Winner Match 60
Thursday
10 July
Rest days
Friday
11 July
Saturday
12 July
17:00 Estádio Nacional Third place play-off Loser Match 61 Match 63 Loser Match 62
Sunday
13 July
16:00 Estádio do Maracanã Final Winner Match 61 Match 64 Winner Match 62

Comments   

 
0 #1 MeridithX 2017-07-03 09:53
I must say you have high quality posts here. Your posts can go viral.
You need initial boost only. How to get massive traffic?
Search for: Murgrabia's tools go viral
Quote
 

Add comment


Security code
Refresh

Additional information

A Solsolis Venture Other initiatives are