LATEST RESULT PREDICTION KERALA ASSEMBLY ELECTION 2016 FOR EACH CONSTITUENCY

  • Print

LIST OF CONSTITUENCIES AND EXPECTED RESULT AND WINNING CANDIDATES AND MAJORITY FOR EACH CANDIDATE LATEST PREDICTION

 

1 Manjeshwaram- K. Surendran (NDA) 
2 Kasargod- K. Ravisha Tantri (NDA)
3 Udma - K. Kunhiraman (LDF)

4 Kanhangad - E. Chandrasekharan (LDF) 
5 Thrikkaripur - M. Rajagopalan (LDF)
6 Payyannur- C. Krishnan (LDF)
7 Kalliasseri - T.V. Rajesh (LDF)
8 Thaliparamba - James Mathew (LDF) 
9 Irikkur - K.C. Joseph (UDF) 
10 Azhikode - Nikesh Kumar (LDF)
11 Kannur- Satheesan Pacheni (UDF)
12 Dharmadam- Pinarayi Vijayan (LDF)
13 Thalassery - A.N. Shamseer (LDF)
14 Kuthuparamba - K.K. Shailaja (LDF)
15 Mattannur - E.P. Jayarajan (LDF)
16 Peravoor - Binoy Kurian (LDF)
17 Mananthavady - P.K. Jayalekshmi (UDF)
18 Sulthanbathery - I.C. Balakrishnan (UDF)
19 Kalpetta - M.V. Shreyams Kumar (UDF)
20 Vadakara- C.K. Nanu (LDF)
21 Kuttiadi - K.K. Lathika (LDF) 
22 Nadapuram - E.K. Vijayan (LDF)
23 Koyilandy- K. Dasan (LDF)
24 Perambra- T.P. Ramakrishnan (LDF) 
25 Balusseri- Purushan Kadalundi (LDF) 
26 Elathur - A.K. Sasheendran (LDF)
27 Kozhikode North- A. Pradeep Kumar (LDF)
28 Kozhikode South- A.P. Abdul Vahab (LDF)
29 Beypore- V.K.C. Mammed Koya (LDF)
30 Kunnamangalam- P.T.A. Rahim (LDF)
31 Koduvally - M.A. Razak (UDF)
32 Thiruvambadi- George M Thomas (LDF)
33 Kondotty - T.V. Ibrahim (UDF)
34 Eranad- P.K. Basheer (UDF)
35 Nilambur - Aryadan Shoukath (UDF)
36 Wandoor - A.P. Anilkumar (UDF) 
37 Manjeri- M. Ummer (UDF) 
38 Perinthalmanna- Manjalamkuzhi Ali (UDF)
39 Mankada - T.K. Rasheedali (LDF)
40 Malappuram - P. Ubaidulla (UDF)
41 Vengara- P.K. Kunhalikutty (UDF)
42 Vallikunnu - P. Abdul Hameed (UDF) 
43 Tirurangadi- P.K. AbduRabb (UDF) 
44 Tanur - Abdurahman Randathani (UDF)
45 Tirur - Gafoor P Lilis (LDF)
46 Kottakkal- K.K. Abid Hussain Thangal (UDF) 
47 Thavanur - K.T. Jaleel (LDF)
48 Ponnani- P. Sreeramakrishnan (LDF)
49 Thrithala - Subaida Ishhaq (LDF)
50 Pattambi - Muhammed Muhsin (LDF)
51 Shoranur- P.K. Sasi (LDF) 
52 Ottappalam - P. Unni (LDF) 
53 Kongad - K.V. Vijayadas (LDF) 
54 Mannarkkad - K.P. Suresh Raj (LDF)
55 Malampuzha - V.S. Achuthanandan (LDF)
56 Palakkad - N.N. Krishnadas (LDF)
57 Tarur - A.K. Balan (LDF)
58 Chittur - K. Achuthan (UDF)
59 Nenmara -K. Babu (LDF)
60 Alathur- K.T. Prasennan (LDF)
61 Chelakkara - U.R. Pradeep (LDF)
62 Kunnamkulam - A.C. Moideen (LDF)
63 Guruvayoor - K.V. Abdul Khader (LDF)
64 Manalur - Abdul Rahman Kutty (UDF)
65 Wadakkanchery - Anil Akkara (UDF)
66 Ollur - K. Rajan (LDF)
67 Thrissur - V.S. Sunilkumar (LDF)
68 Nattika - Geetha Gopi (LDF) 
69 Kaipamangalam - ET Taison Master (LDF) 
70 Irinjalakuda - K.U. Arunan (LDF)
71 Puthukkad - C. Raveendranath (LDF)
72 Chalakudy - B.D. Devassy (LDF)
73 Kodungallur-V.R. Sunilkumar (LDF)
74 Perumbavoor- Saju Paul (LDF)
75 Angamaly- Roji M. John (UDF)
76 Aluva - Anwar Sadath (UDF)
77 Kalamassery - A.M. Yousuf (LDF)
78 Paravur- V.D. Satheesan (UDF)
79 Vypeen- S. Sharma (LDF)
80 Kochi- Dominic Presentation (UDF)
81 Thripunithura- M. Swaraj (LDF)
82 Ernakulam- Hibi Eden (UDF)
83 Thrikkakara - P.T. Thomas (UDF)
84 Kunnathunad - V.P. Sajeendran (UDF)
88 Piravom - M.J. Jacob (LDF)
86 Muvattupuzha - Joseph Vazhakkan (UDF)
87 Kothamangalam- T.U. Kuruvilla (UDF)
88 Devikulam - S.S Rajendran (LDF) 
89 Udumbanchola - M.M. Mani (LDF)
90 Thodupuzha- P.J. Joseph (UDF)
91 Idukki - Francis George (LDF)
92 Peerumedu- E.S. Bijimol (LDF)
93 Pala - Mani C Kappan (LDF)
94 Kaduthuruthy - Mons Joseph (UDF)
95 Vaikom - C.K. Asha (LDF)
96 Ettumanoor- K. Suresh Kurup (LDF)
97 Kottayam - Raji Sakkariya (LDF) 
98 Puthuppally - Oommen Chandy (UDF)
99 Changanassery - K.C. Joseph (LDF)
100 Kanjirappally- N. Jayaraj (UDF)
101 Poonjar -P.C. Joseph (LDF)
102 Aroor - A.M. Arif (LDF) 
103 Cherthala- P. Thilothaman (LDF) 
104 Alappuzha - T.M. Thomas Isaac (LDF)
105 Ambalappuzha- G. Sudhakaran (LDF)
106 Kuttanad- Thomas Chandy (LDF)
107 Haripad - Ramesh Chennithala (UDF)
108 Kayamkulam - U. Prathibha Hari (LDF)
109 Mavelikkara - R. Rajesh (LDF)
110 Chengannur- P.C. Vishnunath (UDF)
111 Thiruvalla - Mathew T Thomas (LDF)
112 Ranni- Raju Abraham (LDF)
113 Aranmula- Veena George (LDF) 
114 Konni- Adoor Prakash (UDF)
115 Adoor - Chittayam Gopakumar (LDF)
116 Karunagapally - R. Ramachandran (LDF) 
117 Chavara - Shibu Baby John (UDF)
118 Kunnathur - Kovoor Kunjumon (LDF)
119 Kottarakkara - P. Ayisha Potty (LDF)
120 Pathanapuram - K.B. Ganesh Kumar (LDF)
121 Punalur - K. Raju (LDF)
122 Chadayamangalam- Mullakkara Ratnakaran (LDF)
123 Kundara - J Mercykutty Amma (LDF)
124 Kollam - Mukesh (LDF)
125 Eravipuram - A.A. Azeez (UDF)
126 Chathannoor- G.S. Jayalal (LDF)
127 Varkala - Varkala Kahar (UDF) 
128 Attingal - B. Sathyan (LDF)
129 Chirayinkeezhu - V. Sasi (LDF)
130 Nedumangad - C. Divakaran (LDF)
131 Vamanapuram - T.K. Murali (LDF)
132 Kazhakoottam- Kadakampally Surendran (LDF)
133 Vattiyoorkavu- K. Muraleedharan (UDF)
134 Thiruvananthapuram- Antony Raju (LDF)
135 Nemom- O. Rajagopal (NDA) 
136 Aruvikkara- K.S. Sabarinathan (UDF)
137 Parassala - C.K. Hareendran (LDF)
138 Kattakada- N. Sakthan (UDF)
139 Kovalam- Jameela Prakasham (LDF)
140 Neyyattinkara- R. Selvaraj (UDF)

list of assembly constituencies in Kerala, Kerala election 2016 result update, kerala election 2016 poll prediction,lastest result election 2016 kerala